jan-bien

Rozhovor s Janem Bienem

V komunitě WordPress nejsi neznámý, nicméně můžeš se přesto nováčkům představit – kdo jsi a čím se pracovně zabýváš?

Jsem zakázkový vývojář webů a webových prezentací na míru: Ukažte mi grafické návrhy a já vám je přečaruji ve funkční vycizelovaný web s WordPress administrací, který šlape jako švýcarské hodinky. K tomu lektoruji vlastní školení WordPress pro vývojáře, kteří umí dobře kódovat a trochu programovat, s WordPressem by rádi něco podnikli, ale neradi by si „prvoplánově naběhli“. A občas dělám mentora jiným vývojářům, kteří řeší svůj vlastní byznys a služby, a radím firmám, jak si z WordPressu vzít to, v čem je silný a dobrý.

Řekneš nám něco o svých nejnovějších / nejdůležitějších projektech?

Myslím, že mé nejdůležitější projekty mě teprve čekají, povím tedy alespoň o třech projektech z posledního roku, ze kterých pociťuji stále velké profesní potěšení.

a) Teď právě dolešťujeme s Víťou Válkou – grafikem z karavanu – jeho nový osobní web (pracovní verzi můžete omrknout na vitavalka.cz). Na webu aplikuji nejnovější poznatky v optimalizaci rychlosti. Stylopisy a JavaScripty máme rozdělené do řady menších souborů podle jednotlivých modulů – na každé stránce se tedy načítají jen ty assety, které jsou potřebné pro danou stránku – a díky HTTP2 načítají paralelně. Všechny JavaScripty jsou připojené neblokujícím způsobem a napsané jako Vanilla JS, ergo jsme se obešli bez závislosti na jQuery! Drobné vizuální efekty, které na webu jsou, řešíme čistě CSS transformacemi. Všechno by tedy mělo být pekelně svižné a rychlé. Všechny stránky webu jsou poskládané čistě v Gutenbergu – Víťa je první klient, kterému jsem nedal na výběr a naservíroval jsem mu Gutenberg.

b) Se Seznamem jsem v létě realizovali Seznamácký Kariérní web. Ten je výrazně propojený s jistým specializovaným HR systémem, ve kterém jsou ale jen některé části obsahu, který na webu vidíte. Na webu jsem si dost zaprogramoval – napsal jsem importer, který co čtvrt hodiny stahuje a aktualizuje inzeráty z HR systému a páruje je s dalším podrobnějším obsahem ve WordPress administraci. A pokud na nějaký inzerát reagujete, posíláte dotaz, nebo CVčko, tak vaše odpověď se opět pošle do řečeného HR systému.

c) Také jsem si po pěti letech dopřál nový web, na který můžete mrknout na adrese webmistr.wtf. Grafiku (a celou mou vizuální identitu) navrhl knižní grafik a typograf Martin Pecina. Tohoto fousatého a interesantního pána jsem si vybral záměrně – jednak je mi blízký styl a způsob jeho práce a druhak jsem věděl, že přijde s něčím hodně neotřelým a originálním. A zvládl to bravůrně – jako grafického patrona si přizval mistra Josefa Müller-Brockmanna a vznikla tak extrémně minimalistická a přitom výrazná a zapamatovatelná grafika ve Švýcarském stylu. Mimochodem, je to jediný web, na kterém jsem použil CSS jednotku ch (zase ti Švýcaři) – schválně, kdo ji zná? Technicky je celý web v čistém Google AMP a také to je záměr – nemám rád, když někdo nelibě hovoří cosi o tom, že WordPress generuje „ošklivý kód“ a taky je to elegantní způsob, jak se dostat na slajdy mých vývojářů kolegů. Schválně si zobrazte zdrojový kód – najdete v něm WordPress?

Co ti daly předchozí ročníky WordCampu?

Loni jsem odcházel jako jeden z posledních a v šatně (tímto srdečně zdravím šatnáře) na mě zbyl celkem pěkný nový kabát – rozhodně lepší, než ve kterém jsem přišel. Rád bych si tedy na WordCampu i letos upgradoval některý ze svých svrchníků. A co mi daly předchozí ročníky? To už jsem odpovídal loni. 😉

Jak vnímáš příchod nového obsahového editoru Gutenberg?

Já Gutenbergu fandím a jsem moc rád, že se Matt Mullenweg rozhodl namířit energii vývojářů právě směrem k většímu editačnímu zážitku uživatelů a zároveň k solidním vývojářským způsobům. Původní editor TinyMCE je morálně zastaralý, samotný koncept “Rich Textarea” je již pro dnešní weby nevyhovující – inovace zde je nezbytná.

Pro mě Gutenberg ale není jen blokový moderní editor, nebo nějaký kus kódu, nýbrž také – a vlastně především – nekompromisní inovace ve vývoji WordPressu. Zastaralých konceptů a zatuchlých míst bychom ve WordPressu našli více (architektura databáze, spaghetti kód, globální PHP proměnné, …). Gutenberg do WordPress vývoje skrze nejmodernější JavaScript přinesl nový svěží vítr – a to je jen první krůček, Gutenberg samotný i JavaScript a React bude stále více prorůstat celý WordPress.

A ještě bych rád zmínil jednu věc. Novému editoru propůjčil své jméno stařičký němec Johannes Gutenberg – vynálezce knihtisku. Knihtisk jak známo sehrál zásadní roli u vzniku reformačního hnutí, které osvobodilo religiozitu lidí od výlučné závislosti na jedné církvi. Jistě sami cítíte, že se zde pohybujeme na totožné myšlenkové půdě, ze které vyrůstá hlavní mise WordPressu: „Demokratize Publishing“. Gutenberg tuto misi krásně zvýrazňuje.

Pro vývojáře sis nachystal případovku. Můžeš nám prosím přiblížit, na co se mohou účastníci těšit?

Před rokem jsem pro společnost Seznam a.s. dodával technickou realizaci korporátního Blogu: blog.seznam.cz. Na první pohled vypadá jako jednoduchý blog, ale byla to náročnější zakázka, kterou bych rád zrekapituloval z technické, projektové i kontraktové stránky. Tedy, jak jsem postupoval od prvotního kontaktu, přes domluvení zakázky, technickou realizaci, migraci dat z jiného systému, školení šéfredaktorů, spuštění do provozu až po správu běžícího webu.

Vývojáři se z mé případovky mohou udělat lepší představu o tom, jak vypadá celkový průběh vývojářské zakázky pro korporaci. A projektoví a produktoví manažeři zase mohou nahlédnout více do různých souvislostí vývoje webu.

Chystáš se navštívit některou z přednášek na chystaném ročníku?

Tak určitě v duchu „bez Tebe se to neobejde, Fryštenský“ dorazím na svou přednášku. Rozhodně se ale těším na Gatsby.js v podání Borka Bernarda a zřejmě budu většinu času ve vývojářské sekci.

Kupte si vstupenku a přijďte na WordCamp

WordCamp Praha 23 .2. 2019 is over. Check out the next edition!