S Pavlem Ungrem o bourání bariéry mezi vývojářem a SEO specialistou

Jsi známý český SEO konzultant a mě by zajímalo, jestli optimalizace byla tvou první specializací, když si v digitálu začínal.

Pokud jako „digitál“ vnímáme online segment, tak ano. Nezačínal jsem v marketingu, ale dělal jsem weby. Jednoduché firemní prezentace za pár korun, kde jsem se naučil nastavovat hosting a psát dobře HTML a CSS šablony (na tehdejší dobu), ale neuměl jsem programovat. Časem jsme přešel na jednoduché CMS Made Simple, protože tehdy nebyl WordPress ani tak rozšířený, ani tak jednoduchý.

Pracoval jsi pro několik známých digitálních agentur, na jakou vzpomínáš nejraději?

Těžko říct. Všechny měly něco do sebe. Etnetera mně ukázala začátky v agenturách a nastavila laťku pekelně vysoko. Ataxo je moje srdeční záležitost, kde jsem se naučil opravdu hodně a lidi na mne byli opravdu hodní a dodnes se s nimi rád setkávám. „Hájednička“ měla super kolektiv a poskytla mně obrovské množství příležitostí. Nelituju ani jednoho a na všechny rád vzpomínám.

Existuje nějaký směr, kterým se SEO v poslední době ubírá, anebo se spíš jedná o postupné vylepšování?

SEO roky dělá to samé. Kvalitní weby, které poskytují dobré odpovědi. To je základ, který se nemění už od 90. let. To, že se to často nedělalo, je bohužel věc jiná. Pravdou ale je, že poslední dobou nám do SEO vstupují nové aspekty, které jsou nesmírně zajímavé. Ať je to hlasové vyhledávání, strojové učení a výsledky vyhledávání s čím dál tím méně viditelnými přirozenými výsledky. A to je pro nás konzultanty obrovská výzva. A blížící se krize tu situaci tak úplně nezlepšuje. Vyhledávače se stále zlepšují a vyvíjejí a my se musíme přizpůsobit. Jestli je i SEO lepší? Nevím, ale asi ano. Lidé prasí čím dál tím méně 🙂

V poslední době školíš technické SEO, které bude i součástí tvé přednášky. Můžeš nám o tom říct více?

Technické SEO má kouzlo v tom, že ten obrovský balík věcí, které SEO obsahuje, nemám vlastně vůbec pod kontrolou. Technické SEO je v zásadě jediná věc, kterou můžeme mít pod kontrolou. V tom je to unikum. A myslím, že technické SEO bude důležitou částí SEO i do budoucna.

Pokud zůstaneme u tohoto tématu, jak bys hodnotil stav povědomí vývojářů?

Zlepšuje se! Samozřejmě stále narážím na jistou formu uzavřenosti v tom, že někteří vývojáři si myslí, že web je tu do toho, aby se naprogramoval, a to je to zásadní. Málokdy si uvědomují, že je to jen nástroj k tomu, aby vydělával peníze, a tomu se vše musí podřídit. I ten vývoj. Takže někdy to nemůže být programátorsky čisté, ale musí to 100 % fungovat. A SEO je část, kterou musí alespoň na základní úrovni ovládat. Což se naštěstí děje čím dál tím víc.

Mimochodem píšeš svůj blog o rumech – rumrock.cz, jak tento nápad vznikl?

Pracuju pro Alkohol.cz a rumy se krom práce staly i mým koníčkem. A každou chvíli se mě někdo ptal na doporučení. A tak jsme se rozhodl, že to budu sepisovat a pak bude stačit jen odkazovat a ušetřím čas.

Poslední dotaz – jaký rum bys nám doporučil na zimní zahřátí? 🙂

Rozhodně Autenticó Natívo overproof se skvělou chutí čokolády. Můžete ho koupit u nás. Je docela levné a velmi, velmi dobré.

A na konec bych se ještě na chvilku vrátil k přednášce. Pokud se na mou přednášku chystáte, vyplňte mi jednoduchý dotazník kdo jste a co vás na technickém SEO nejvíce zajímá. Přednášku podle toho přizpůsobím.

Kupte si vstupenku a přijďte na WordCamp

WordCamp Praha 23 .2. 2019 is over. Check out the next edition!